[Konkurs na komiks] Maszynerie

[Nabór komiksów] Maszynerie

Planowany termin wydania: początek 2024 (przepraszamy za opóźnienie)

Przekładnie, machiny, podzespoły i tłoki parowe. Pojazdy, komputery, golemy, systemy przekładni, miniaturowe maszynki i gigantyczne machiny.

O czym mowa?

Maszynerie to drugi nabór komiksowy projektu Zapomniane Sny. Specjalizujemy się w antologiach opowiadań, ale wejście w świat obrazkowy nam się spodobało, więc próbujmy 🙂

TŁO KONKURSU/NABORU:

Ebooki Zapomnianych Snów (i opowiadania i komiksy) są dostępne na zasadach charityware. Czyli można je pobrać za darmo, ale czytelnicy są proszeni o wsparcie celu charytatywnego.

W różnych edycjach proponujemy wsparcie różnych NGOsów.

W tej edycji będzie to Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), która zajmuje się szeroko pojętą pomocą dzieciom w kryzysie (prawną, psychologiczną), prowadzi dla nich telefon zaufania i tworzy sieć Centrów Pomocy Dzieciom.

Strona fundacji: https://fdds.pl

FB fundacji: https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile

Projekt „Zapomniane Sny” NIE jest powiązany z fundacją, ale fundacja wie o akcji i wyraziła na nią zgodę.

ZASADY:

1. Temat: Maszynerie

* Komiksy powinny nawiązywać do motywu przewodniego.

* Maszyneria może być interpretowana różnie: jako komputer, system przekładni, sprzęt wielowymiarowy, coś jeszcze innego. Liczymy na wyobraźnię twórców.

* Maszyneria może być mała, średnia lub duża.

* Maszyneria może być współczesna, futurystyczna, antyczna, nie zamykamy się na jedną epokę. Od zębatek, po podzespoły, ze wszystkim pośrodku.

2. Konieczny element fantastyczny, choć nie musi być spektakularny (ale może). Gatunek dowolny.

3. Aby uniknąć wątpliwości: komiksy nie muszą nawiązywać do problematyki uchodźczej.

4. Zależy nam na tym, by komiksy nadawały się do czytania za kilka lat lub do ewentualnego przetłumaczenia. Z tego powodu prosimy o unikanie sytuacji, gdy praca będzie mocno osadzona w „tu i teraz”.

TERMINY

* Prace przyjmujemy od 1.03.2023 do 31.05.2023.

* Wyniki postaramy się udostępnić w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia naboru (choć jest duża szansa, że uwiniemy się z tym w miesiąc). O ewentualnych zmianach będziemy informować na FB i na stronie WWW.

GDZIE WYSYŁAĆ?

* Prace należy wysyłać za pośrednictwem WeTransfer lub linka do Dropboxa, udostępnienia na adres:

maszynerie [tu wstaw znak małpy] addons.pl

UWAGA – NIE wysyłaj nam ich jako załącznik, nie anihiluj nam skrzynki pocztowej 🙂

* Równolegle z wysłaniem WeTransferu wyślij nam e-maila (bez załącznika) z informacją, że taki transfer poszedł i jaki jest tytuł pracy. Jeśli nie otrzymasz potwierdzenia w ciągu 3 dni roboczych – skontaktuj się jeszcze raz mailowo lub przez FB.

TECHNIKALIA

* Maksymalnie 8 plansz (minimalnie jedna) o proporcjach odpowiadających formatowi A4 ustawionemu węższą krawędzią na dole.

* Format plików otwieralny w Illustratorze lub Photoshopie.

* W tej chwili nie planujemy wydań papierowych, ale postarajcie się, żeby jakość grafik pozwalała oglądać je także na dużych monitorach lub gdy np. Ktoś postanowi powiększyć fragment strony. Nie podajemy konkretnych parametrów, ale liczymy na wasze wyczucie w tym względzie.

* Elementy tekstowe trzymaj w warstwach, bo zakwalifikowane prace zostaną przepuszczone przez etap korekty 🙂

* Prace mogą być zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. Ale uwaga – w przypadku prac kolorowych sprawdźcie czy po zmianie na skalę szarości rysunki pozostają czytelne.

SOLO LUB W ZESPOLE

* Przyjmujemy zarówno prace wykonane w pełni samodzielnie, jak i w teamach (scenariusz, rysunek lub scenariusz, rysunek, kolor).

* Jedna osoba w jednej edycji naboru może tylko raz wskoczyć w rolę scenariuszową lub rysunkową lub kolorystyczną. Dopuszczalne jest natomiast wskoczenie w jedną rolę w jednym zgłoszeniu i w inną w drugim.

INNE

* Komiksy muszą być premierowe, wcześniej niepublikowane.

* Autorzy muszą posiadać pełnie praw autorskich.

* Przez rysowników/grafików rozumiemy ludzi, nie AI.

* Ponieważ to inicjatywa niekomercyjna, nie ma nagród. Chcemy zrobić antologię komiksów w trybie charityware.

CZY STWORZYMY WERSJĘ DLA NIEWIDOMYCH?

W pierwszej edycji („Gdzieś pod powierzchnią” się udało, dzięki czemu powstało jedno z nielicznych na świecie wydań komiksowych dostępne także dla niewidomych. Zrobiliśmy to poprzez przygotowanie audiodeskrypcji. Spróbujemy tego dokonać i tym razem. Obiecać nie możemy, bo to trudne zadanie, ale jesteśmy dobrej myśli 🙂

[Opis obrazka: duża liczba widzianych z góry zębatek o bardzo różnych kształtach – zarówno prostych, jak i bardziej ozdobnych. Ich kolory są bardzo różne, od prawie białych, przez żółte i miedziane, aż po wpadające w czerń.]