Gdzieś pod powierzchnią

GDZIEŚ POD POWIERZCHNIĄ” to pierwszy nabór komiksów projektu Zapomniane Sny. Mamy pewne doświadczenie w tworzeniu zbiorów opowiadań i ich późniejszej promocji. Na gruncie komiksowym stawiamy pierwsze kroki, więc liczymy na wasze wsparcie. Z ebookami wyszło znakomicie, tu też damy radę 🙂

A teraz do rzeczy!

Termin przyjmowania zgłoszeń: od 1.12.2021 do 28.02.2022

TŁO KONKURSU/NABORU:

W Zapomnianych Snach tworzymy antologie, które są dystrybuowane na zasadach charityware. Tak było do tej pory z opowiadaniami i tak chcemy zrobić z pokonkursową antologią komiksu „Gdzieś pod powierzchnią”. Jeśli nabór się uda (a mamy mocne nadzieje, że tak!), zbiór e-komiksów będzie można pobrać za darmo, jednak czytelnicy będą proszeni o rozważenie dobrowolnego wsparcia wskazanej organizacji charytatywnej.

W poszczególnych edycjach wskazujemy różne cele, tym razem będzie to fundacja Kobiety Wędrowne, która zajmuje się pomocą w adaptacji kulturowej i społecznej kobiet-uchodźczyń i migrantek. Organizacja ta m.in. wspiera je w poznawaniu naszej kultury i w zdobywaniu kompetencji, które pomogą im uniezależnić się ekonomicznie.

Strona fundacji: https://www.kobietywedrowne.org

FB fundacji: https://www.facebook.com/Fundacja.Kobiety.Wedrowne

Projekt „Zapomniane Sny” NIE jest powiązany z fundacją, ale fundacja ta wie o akcji i wyraziła na nią zgodę.

ZASADY:

1. Temat: Gdzieś pod powierzchnią

a) Komiksy powinny nawiązywać do hasła przewodniego, choć mogą to robić na różne sposoby. Czy będzie to powierzchnia gruntu, wody, lawy, czy może czegoś bardziej duchowego? Na Ziemi lub poza nią? Czy akcja będzie się dziać „pod”, czy może bohaterowie będą jedynie zastanawiać się co jest „pod”? Pole interpretacji jest ogromne i pozostaje w waszej gestii.

b) Wymagany jest element fantastyczny. Przy czym nie musi (choć jak najbardziej może!) być spektakularny. Po prostu ważne, żeby był, a czy mocny, czy tylko lekko zasugerowany…

c) Gatunek: dowolny, choć z zachowaniem punktu b. A czy to będzie fantasy, horror, cyberpunk, science-fiction, fantastyka bliskiego zasięgu, weird, obyczajówka, steampunk, coś jeszcze innego… Tu już pełna dowolność 🙂

d) Aby uniknąć wątpliwości: komiksy nie muszą nawiązywać do problematyki uchodźczej.

2. Termin: zgłoszenia przyjmujemy od 1 grudnia 2021 do 28 lutego 2022.

Wyniki postaramy się udostępnić w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia naboru (choć jest duża szansa, że uwiniemy się z tym w miesiąc). Gdyby coś się w tym zakresie zmieniało – będziemy informować na FB i na stronie WWW.

3. Sposób dostarczenia prac:

a) Prace należy wysyłać za pośrednictwem WeTransfer lub linka do Dropboxa, udostępnienia na adres:

gdzies.pod.powierzchnia [tu wstaw znak małpy] addons.pl

UWAGA – NIE wysyłaj nam ich jako załącznik, nie anihiluj nam skrzynki pocztowej 😉

b) Równolegle z wysłaniem WeTransferu wyślij nam e-maila (bez załącznika) z informacją, że taki transfer poszedł i jaki jest tytuł pracy. Jeśli nie otrzymasz potwierdzenia w ciągu 3 dni roboczych – skontaktuj się jeszcze raz mailowo lub przez FB.

4. Wymagania techniczne:

a) Maksymalnie 8 plansz (minimalnie jedna) o proporcjach odpowiadających formatowi A4 ustawionemu węższą krawędzią na dole.

b) W tej chwili nie planujemy wydań papierowych, ale postarajcie się, żeby jakość grafik pozwalała oglądać je także na dużych monitorach lub gdy np. Ktoś postanowi powiększyć fragment strony. Nie podajemy konkretnych parametrów, ale liczymy na wasze wyczucie w tym względzie.

c) Format plików otwieralny w Illustratorze lub Photoshopie.

d) Elementy tekstowe trzymaj w warstwach, bo zakwalifikowane prace zostaną przepuszczone przez etap korekty 🙂

e) Prace mogą być zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. Ale uwaga – w przypadku prac kolorowych sprawdźcie czy po zmianie na skalę szarości rysunki pozostają czytelne.

5. Solo lub w zespole

a) Przyjmujemy zarówno prace wykonane w pełni samodzielnie, jak i w teamach (scenariusz, rysunek lub scenariusz, rysunek, kolor).

b) Jedna osoba w jednej edycji naboru może tylko raz wskoczyć w rolę scenariuszową lub rysunkową lub kolorystyczną. Dopuszczalne jest natomiast wskoczenie w jedną rolę w jednym zgłoszeniu i w inną w drugim.

6. Ponieważ to inicjatywa niekomercyjna, nie ma nagród. Chcemy zrobić antologię komiksów w trybie charityware.

7. Komiksy muszą być premierowe, wcześniej niepublikowane.

INNE UWAGI:

Kto śledzi nasze antologie opowiadaniowe, wie że staramy się promować wprowadzanie opisów okładek dla osób niewidomych. Nie wykluczamy, że w przypadku „Gdzieś pod powierzchnią” spróbujemy zrobić audiodeskrypcję samych komiksów lub ich wersję audio. Jednocześnie nie możemy tego obiecać, bo specyfika tego medium sprawia, ze zadanie takie będzie trudne.

Gdzieś pod powierzchnią - tunel