Co to jest charityware? - Zapomniane Sny
Kategorie
Projekt

Co to jest charityware?

Charityware to licencja, która pozwala korzystać z jakiegoś dobra (produktu lub usługi) w zamian za wsparcie celu dobroczynnego. Szczegółowe ustalenia są różne i czasami wsparcie jest dobrowolne, innym razem obligatoryjne. Różnią się tez szczegóły co do formy wsparcia (darowizna, wolontariat itp.) i celu (z góry wskazana organizacja, kilka do wyboru, zrobienie czegoś poza organizacjami). Inne nazwy charityware to careware, helpware lub goodware.

Charityware – nie tylko oprogramowanie

Pierwotnie licencja charityware powstała z myślą o oprogramowaniu, co łatwo zauważyć chociażby po nazwie nawiązującej do takich określeń, jak freeware czy shareware. W praktyce licencja ta może się odnosić także do innych produktów lub usług, takich jak chociażby niektóre ebooki, w tym zbiory opowiadań – co widać na przykładzie inicjatywy Zapomniane Sny.

Charityware w przypadku Zapomnianych Snów

W naszym przypadku ebooki są darmowe. Osoby je pobierające są proszone o wsparcie wskazanej przy danym ebooku (w chwili pisania tych słów jednym, ale kolejne części są w planach) organizacji, jednak jest to właśnie prośba. Liczymy jednak na to, że skoro wydatek jest niewielki, to jednak wpłata zostanie dokonana.

Licwencja Charityware
[Opis grafiki: Z nad dolnej krawędzi obrazka widać narysowane, sięgające do góry ręce z otwartymi dłońmi.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *