Horror, groza, weird fiction - opowiadania Zapomnianych Snów
Kategorie
Listy opowiadań

Horror, groza, weird fiction – opowiadania Zapomnianych Snów

Tworząc zestawienia tematyczne opowiadań dostępnych w antologiach Zapomnianych Snów, nie sposób powinąć horrory, grozę i weird fiction. Przygotowaliśmy więc „ściągawkę” dla osób, które chciałyby znaleźć teksty należące właśnie do tych gatunków.

Horror ma różne twarze

Od razu na wstępie zaznaczmy – pisząc o horrorach mamy na myśli bardzo różne ich odmiany. Nie zawsze muszą to być jawne i zauważalne potwory. W praktyce horrory często straszą tym, co niewidoczne, a fizyczna brutalność może zostać zastąpiona destrukcją emocjonalną. Między innymi właśnie z tego powodu nie ograniczamy się na tej liście do tego jednego gatunku i potraktowaliśmy go łącznie z grozą oraz z weird fiction.

Groza to nie tylko horrory

No właśnie – skąd takie rozszerzenie? Głównie ze względu na to, że pojęcie grozy jest szersze i może obejmować również na przykład thrillery, a w niektórych przypadkach także dark fantasy. A ponieważ wiele osób sięga po horrory głównie ze względu na czynnik strachu lub tajemnicy…

Opowiadania weird fiction – o co chodzi?

No właśnie. Padła wzmianka o tajemnicach. Tu nie można się obyć bez dziwnego i trudnego do zdefiniowania gatunku weird. Ta odmiana fantastyki łączy w sobie elementy mitów, tajemniczości, grozy, horroru, a bywa, ze i innych gatunków. Przewodzi w tym coś – jak sama nazwa sugeruje – „dziwnego”, ale często (choć nie zawsze) połączonego z jakimś elementem mogącym budzić strach.

Horror, groza, weird fiction w naszych zbiorach opowiadań

Podobnie jak w pozostałych listach, również i tu podajemy wszystko chronologicznie. Czyli zaczynamy od zbioru opowiadań W głębi snów (pod linkiem możliwość pobrania w różnych formatach). W tej antologii pojawiły się następujące utwory reprezentujące gatunek:

  1. Malowane, mgliste fale (Sylwia Wełna) – bardzo melancholijny i nastrojowy horror, mocno ocierający się o weird fiction. Spokojnie, bez potworów, a jednak wciągająco.
  2. Robinsomnia (Jakub Rewiuk) – horror i czająca się w tle groza, a wszystko opisane w sposób przywodzący na myśl klimaty Lovecrafta (i to pomimo braku potworów).
  3. Orzeł czy reszka (Michał Wyzga) – tym razem groza bardziej odczuwalna, gdzieś z pogranicza oniryki i brutalności – jakkolwiek dziwne by się takie połączenie nie wydawało.
  4. Przed trzecią (Marek Kolenda) – groza i sporo napięcia.
  5. Hipnagogi (Anna Maria Wybraniec) – bardzo, bardzo weirdowy tekst, mocno oniryczny, tajemniczy i… pięknie napisany.
  6. Kraina snów (Wiktor Orłowski) – opowiadanie weird w bardzo lekkiej formie.

Warto także wspomnieć o opowiadaniu „X-ELOS (…)” Agaty Poważyńskiej, dostępne na liście cyberpunkowej. Choć nie jest to horror, to tekst przepełniony jest grozą i utrzymany w konwencji thrillera.

Pozostałe listy tematyczne

Powyższa lista do kontynuacja wcześniejszej serii, w której pojawiły się:

Wraz z ukazywaniem się kolejnych ebooków z serii „Zapomniane Sny” zarówno lista z tej podstrony, jak i pozostałe wymienione powyżej, będą stopniowo uzupełniane.

Scena przypominająca filmowy horror
[Opis dla niewidomych: Nocna sceneria. Nad cieniem prawdopodobnie lasu widać księżyc w pełni. Księżyc przybrał krwisto czerwoną barwę. Całość wygląda niepokojąco i przypomina początkowe kadry z niektórych filmowych horrorów.]