Dlaczego kibicujemy Synapsis? - Zapomniane Sny
Kategorie
Inicjatywy

Dlaczego kibicujemy Synapsis?

Pierwsza edycja „Zapomnianych Snów” („W głębi snów”) skupiła się na zachęcaniu do wsparcia fundacji Synapsis. Dlaczego akurat tej organizacji? Dlaczego akurat tematyka spektrum autyzmu?

Trochę o Synapsis

Organizacja ta robi sporo dobrego na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu. Właśnie tak: nie „z autyzmem”, a „ze spektrum autyzmu”. Celowo używamy tego zwrotu, ponieważ spektrum autyzmu obejmuje nie tylko autyzm, ale też zespół Aspergera i ADHD. Po drugie, choć dana osoba może być „ze spektrum” (w spektrum), to już stwierdzenie, że ktoś „ma autyzm” jest nieco ryzykowne – właściwsze będzie określenie „jest autystą”. Wracając jednak do samej fundacji…

Synapsis nie tylko pomaga dzieciom i dorosłym ze spektrum, ale też upowszechnia wiedzę na temat spektrum. To bardzo istotne, ponieważ to niezrozumienie jest najczęstszym problemem osób ze spektrum. Osób, które wbrew stereotypom często mogą całkiem sprawnie funkcjonować i się realizować.

Z drugiej strony przełamywanie stereotypów na temat autystów pozwala zwyczajnie ich zrozumieć i dostrzec, że „inni” nie znaczy „chorzy”. I całkiem szczerze mamy nadzieję, że choć mała część czytelników zainteresuje się tym tematem i zmieni podejście do tej grupy osób.

Więcej o Synapsis znajdziesz na stronie tej fundacji: https://synapsis.org.pl/. Zachęcamy do wspierania ich!

Nasz e-book

Ebook „W głębi snów”, który jest dostępny jako charityware i udostępniany za darmo, ale z prośbą zainteresowanie się fundacją Synapsis, można znaleźć na tej podstronie. Z naszej strony przypominamy, ze nie jesteśmy z fundacją powiązani, ale jej mocno kibicujemy. Sam ebook nie jest w żaden sposób poświęcony spektrum autyzmu jako takiemu. To ma być zupełnie „zwyczajny” zbiór opowiadań, który przy okazji zachęca ludzi, żeby zrobili coś dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *