Cyberpunk - opowiadania w serii Zapomniane Sny
Kategorie
Listy opowiadań

Cyberpunk – opowiadania w Zapomnianych Snach

Robiliśmy już listy dostępnych w Zapomnianych Snach opowiadań fantasy i obyczajowych. Tym razem przyszła pora na cyberpunk i… nie tylko. Na poniższej liście obok standardowych klimatów kojarzonych z tym słowem uwzględniamy także te teksty, które można klasyfikować jako „fantastyka bliskiego zasięgu”, czy dystopijne wizje rozwoju społecznego (te ostatnie być może w przyszłości wydzielimy do osobnej listy).

Opowiadania cyberpunkowe – czyli jakie?

Cyberpunk jako odłam fantastyki to w skrócie wizje świata bliskiej przyszłości, w której szybko rozwinęła się technologia informatyczna. Często tez kojarzony jest ze światami, w których kolory świata komputerowego sąsiadują z brudem ulic, a wiele spraw dotyczy kontaktów na linii człowiek-maszyna (czy to odnośnie cyborgizacji, czy zaawansowanych komputerów i świata wirtualnego).

Nie tylko cyberpunk

Jak już padło w przedmowie, na potrzeby poniższej listy uwzględnione zostały opowiadania także wychodzące poza „standardowy” cyberpunk. Jest tu i trochę z dystopii i trochę z grozy, a nawet mieszanki fantastyki bliskiego zasięgu z innymi gatunkami.

Wcześniejsze listy opowiadań

Zanim przejdziemy dalej, przypomnimy, że wcześniej stworzyliśmy już inne listy tematyczne (i okołotematyczne) wymieniające znajdujące się w Zapomnianych snach teksty przynależące do konkretnego gatunku:

Za jakiś czas powstaną kolejne listy 🙂

Opowiadania cyberpunkowe w naszych antologiach

W pierwszej antologii większość wymienionych tytułów jest raczej „gdzieś na pograniczu”, tylko muskając tematu. Większość, ale nie wszystkie – dwa tytuły są osadzone w tym klimacie bardzo mocno. W drugim jest już mocniejsze dopasowanie, ale nie uprzedzajmy faktów 🙂

Zaczynamy więc od pierwszego tomu, czyli „W głębi snów”:

  1. X-ELOS_NAGRANIE_POKAZOWE.AVI (Agata Poważyńska) – mroczny thriller, czy raczej technothriller. Bardzo ponura, pełna grozy wizja świata przyszłości.
  2. Sterownik dla Garatuka (Julia Łuszpińska) – tym razem świat „lekko cyberpunkowy”, żeby nie powiedzieć, ze wręcz bardzo bliski naszemu… I obnażający to, co sobie sami z tym światem zrobiliśmy.

Warto jednak wspomnieć o tekstach, które o fantastykę bliskiego zasięgu (choć bez cyberpunku) odrobinę się ocierają. Mowa tu o tytułach „Nieznajomi” Mateusza Kędziory (obyczajówka, ledwie muskająca fantastyki bliskiego zasięgu, bardzo emocjonalne), Somnikterium Aleksandra Paciona (historia nieklasyfikowalna, bliski zasięg, świat, w którym pojawiła się bardzo nietypowa… technologia?), Nowy Jork Jana Fosza (nieklasyfikowalne, bliska przyszłość) oraz Krople bursztynu Anny Sikorskiej (nietypowa dystopia w bliskiej przyszłości… a może w teraźniejszości alternatywnej?).

Kolejnych kilka historii mieszczących się w szeroko pojętym cyberpunku pojawia w zbiorze „Granice Nieskończoności”. Oto i one:

  1. if…else… (Kasjopeja Tales) – szort z bardzo duszną atmosferą, w pewnym sensie nawiązującą klimatem do filmów, których akcja rozgrywa się w latach… siedemdziesiątych.
  2. Do zobaczenia za cztery minuty (Rafał Łoboda) – a tu już mamy do czynienia z typowym reprezentantem gatunku – i to pełną gębą. Coś dla czytelników, którzy oczekują akcji.
  3. Zejdziemy jeszcze głębiej (Marcin Ścibura) – tu dla odmiany coś bardzo nietypowego, ponieważ tytuł ten łączy w sobie cyberpunk, weird i klimaty a’la Matrix. Dziwnie i światotwórczo.

Dodatkowo warto też wspomnieć o obecnym w „Granicach” tekście „Narodowe Zasoby Biblioteczne” autorstwa J. Raj. Co prawda nie mieści się w omawianym gatunku, to bardziej obyczajówka, ale nadal jest to fantastyka bliskiego zasięgu.

Kolejna porcja cyberpunku pojawi się w nadchodzącym trzecim tomie serii.

Gdy w ramach projektu pojawią się nowe ebooki, będziemy uzupełniać listę.

Miasto w klimacie cyberpunk
[Opis grafiki dla niewidomych: Grafika przedstawia ulicę dużego miasta w nocnej scenerii. Na ulicy jest dużo ludzi. Scenę przytłaczają budynki, ograniczające pole widzenia zarówno po bokach, jak i z przodu. Wszystko oświetlone jest neonami, w chłodnych kolorach, z przewagą niebieskiego. Całość kojarzy się ze scenami z powieści cyberpunkowymi.]