Opowiadania obyczajowe w serii Zapomniane Sny
Kategorie
Listy opowiadań

Opowiadania obyczajowe w Zapomnianych Snach

Jedni lubią opowiadania obyczajowe, inni nienawidzą. Faktem jednak jest, że obyczajówki w ostatnich latach zyskały sporo popularności, nie tylko w krótkiej formie, również jako nowele i książki, a także jako komiksy. Trudno je więc ignorować. Nie robimy tego i jeśli szukasz właśnie czegoś takiego – mamy to (choć oczywiście nie tylko, inne gatunki również).

Fantastyka a opowiadania obyczajowe

Zacznijmy od podstawowej kwestii. Na niektórych forach przetacza się co jakiś czas dyskusja o tym, fantastyka to miejsce na obyczajówkę i czy opowiadania obyczajowe osadzone w realiach fantastycznych przypadkiem nie są czymś, z czego łatwo owe czynniki fikcyjne i spekulatywne usunąć. Prawda jest po obu stronach. I jeszcze trochę pośrodku.

Rzecz w tym, że fantastyka stwarza pole do różnych opowieści o tym, jak konkretne zmiany społeczne mogą wpływać na życie jednostek (albo i tłumów). Umiejętnie przekazana może zresztą wykraczać poza „zwykłą obyczajówkę” i przeplatać tego rodzaju wątki z innymi treściami. Nadal nie będzie to coś dla każdego – ale zyska jakąś wartość dodaną.

Wracając do Zapomnianych Snów – umieściliśmy w naszych darmowych ebookach kilka obyczajówek – i listujemy je poniżej.

Wcześniejsze listy

Zanim wymienimy obyczajówki z naszych e-książek, wspomnijmy jeszcze, że to druga lista „przedstawicieli” poszczególnych gatunków literackich w naszych zbiorach – a w planach są kolejne. Do tej pory powstały:

Opowiadania obyczajowe w naszych antologiach

Podobnie jak przy okazji tekstów z wcześniejszej listy, tak i tu zaczniemy od antologii „W głębi snów”.

  1. Klucz (Anita Kurowska) – opowiadanie otwierające w tym tomie. O tyle warte uwagi, że w krótkim tekście zostało zawarte naprawdę wiele problemów społecznych: przemoc w rodzinie, syndrom sztokholmski, ucieczka w marzenia, stopniowy rozpad, stereotypizacja… Można by jeszcze jakiś czas wymieniać.
  2. Kobieta, która pocałowała księżyc (L.K. Moss) – obyczajówka fantasy (umieszczamy ją więc na dwóch listach niezależnie od siebie). Bardzo nastrojowa.
  3. Syrenia wyspa (Aleksandra Wyszyńska) – tekst opowiadający o radzeniu sobie z innością.
  4. Nieznajomi (Mateusz Kędziora) – fantastyka bliskiego zasięgu, w której tak naprawdę dominującym motywem jest przepełniona melancholią scena z życia codziennego. Bardzo obrazowe.

Wraz z wydawaniem kolejnych e-książek lista będzie uzupełniana.

Ilustracja do opowiadań obyczajowych
[Opis dla niewidomych: Na pełnej czerwonych, nisko rosnących kwiatów łące leżą dwie maski teatralne. Maski są białe i dokładnie odzwierciedlają kształt ludzkich twarzy, w obu maskach ten sam. Maski znajdują się w pierwszym planie, ułożone są w taki sposób, że gdyby faktycznie były twarzami ludzi, a nie tylko maskami, ludzie leżeliby obok siebie. Drugi plan jest lekko rozmazany.]