Opowiadania science-fiction w serii Zapomniane Sny
Kategorie
Listy opowiadań

Opowiadania science-fiction w Zapomnianych Snach

W listach wydanych w „Zapomnianych Snach” tekstów należących do konkretnych gatunków nie mogło zabraknąć science-fiction. Poniżej wymieniamy opowiadania SF, które ukazały się w kolejnych tomach.

Science-fiction to nie tylko „hard SF”

Na początku zaznaczmy jedno. W poniższej liście SF używamy szerokiego znaczenia tego pojęcia. Szerokiego, czyli nieograniczającego się do samego tylko „science” (którego w pierwszym tomie, „W głębi snów”, de facto nie ma). Uwzględniamy tu więc także takie nurty, jak space opera, czy sci-fi przygodowe, a zapewne wraz z wydawaniem kolejnych zbiorów pojawią się również teksty na pograniczu tego gatunku, łączące różne konwencje, czy zwyczajnie trudne do jednoznacznego umieszczenia „w” lub „poza” gatunkiem SF.

Osobna sprawa, ze ze względu na to,że projekt z założenia skupia krótkie opowiadania, trudno tu o porządnie zmieszczenie elementu naukowego, więc siłą rzeczy „szeroki” wariant jest tu dość naturalnym wyborem.

Opowiadania SF w naszych antologiach

Na początek zbiór „W głębi snów”, chronologicznie pierwszy w naszej serii (kliknij w link, aby przejść na stronę ebooka). Tutaj opowiadania science-fiction są reprezentowane przez co prawda dwa opowiadania, ale warto po nie sięgnąć. Co więcej – w momencie tworzenia tej listy wiemy już, że w następnym tomie „esef” będzie znacznie mocniej reprezentowany 🙂

  1. Siódme urodziny (Radosław Puchała) – ciekawe podejście do tematu „sennej” antologii, a jednocześnie pewne pogranicza obyczajówki. Jeśli tego ostatniego nie lubicie, nie sugerujcie się, te elementy nie są tu decydujące.
  2. Sny uwolnione (Marianna Szygoń) – druga opowieść o kosmicznych wyprawach na pokładzie pierwszego ebooka.

W drugim zbiorze, czyli w „Granicach Nieskończoności”, science-fiction jest jednak więcej:

  1. Ostatni świadek (Wiktor Matyszkiewicz) – historia z humorem, a jednak pokazująca coś smutnego o ludziach.
  2. Przez ograniczenia do gwiazd (Aleksandra Kleśta) – opowiastka krótka, za to mocno przesiąknięta humorem.
  3. Cesarz Marsa (Hubert Wojciechowski) – nieco oldschoolowego podejścia do sci-fi, choć w stylu, z którego można by i film nakręcić.
  4. Ce plus czyli między Alfą i Omegą (Tadeusz Solecki) – a tu już oldschool SF w pełnej formie i treści. W dodatku sięgający po styczność z… mistycyzmem.
  5. Enid (Agnieszka Nierodzińska) – a gdyby tak przyjrzeć się badaniu kosmicznych anomalii?
  6. Pośród gwiazd (Mateusz Wyszyński) – opowiadanie science-fiction utrzymane w nieco bardziej statycznej, bardziej nastrojowej formie.
  7. Vitasphaera (Tomasz Skowroński) – całkiem ciekawe połączenie oldschoolowego stylu z nawiązywaniem do pewnej znanej teorii.
  8. Kolejność pytań (Marek Kolenda) – humoreska, można powiedzieć, ze w pewnym stopniu space opera’owa.
  9. Misja Likaona (Marianna Szygoń) – to dla odmiany bardziej młodzieżowe sci fi.
  10. Powrót do domu (Jerzy A. Kozłowski) – opowiadanie SF mocno oldschoolowe, pełne kosmicznej ciszy.

Pozostałe listy tematyczne

Do tej pory zostało utworzone kilka list tematycznych tekstów z „Zapomnianych Snów”. Zawierają one:

Wraz z publikacją kolejnych tomów, będziemy uzupełniać listę o opowiadania sci-fi, które będą zawierać kolejne zbiory opowiadań „Zapomnianych Snów.

Science-Fiction - ilustracja do opowiadania
[Opis obrazka dla niewidomych: grafika przedstawia przestrzeń kosmiczną na orbicie okołoziemskiej. Większość kadru przesłania widok kuli ziemskiej, pokrytej w większości warstwą białych, gęstych chmur. Tylko w niektórych miejscach, na dolnej części zdjęcia, widać niebieski kolor oceanów. W lewej-górnej ćwiartce grafiki widać czerń kosmosu. Co nietypowe – nie widać tam gwiazd. W pierwszym planie widzimy sondę kosmiczną, po której bokach rozłożone są panele solarne. Scena może kojarzyć się z klimatem spokojnego SF.]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *